38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego jest w naszej szkole obchodzony w sposób szczególny. Uczniowie i nauczyciele chcą pokazać, że pamiętają o tych, którzy nie ugięli się pod sierpem i młotem sowieckiego totalitaryzmu.

Dnia 13 grudnia 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Uczniowie ubrani byli na galowo i mieli przypięte kotyliony. U niektórych można było również zobaczyć oporniki, które podczas tego okresu były symbolem oporu wobec komunistycznej władzy. Podczas przerw z radiowęzła były puszczane patriotyczne pieśni i rozdawane papierowe ulotki
z hasłami polskich opozycjonistów. Szkoła była przystrojona w plakaty, zdjęcia i gazety z tamtych lat,
a na szafkach wisiały nekrologi ludzi zamordowanych podczas stanu wojennego. Na długiej przerwie wspólnie odśpiewaliśmy „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Modlitwę o wschodzie słońca”. Później na przerwach każdy mógł włączyć się w wspólne śpiewy piosenek patriotycznych z pianinem. Przygotowanie tego dnia w dużej mierze zawdzięczamy Pani Magdalenie Wojtkiewicz, która prowadziła próby śpiewu i z pomocą uczniów klimatycznie udekorowała salę. Dziękujemy! Bardzo ważnym jest, aby młodych Polaków uczyć patriotyzmu, a takie dni są idealną lekcją tej wspaniałej wartości.

Michał Świdzikowski