16 czerwca wzięliśmy udział w grze miejskiej dotyczącej wydarzeń Radomskiego Czerwca ’76, która została przygotowana przez Sorkę Magdalenę Wojtkiewicz oraz Sora Dariusza Łyjaka. Jednak zanim wpadliśmy w wir klasowej rywalizacji, w oratorium wysłuchaliśmy historii ks. Romana Kotlarza – niezłomnego duchownego, który był uczestnikiem protestu robotników w 1976 roku w Radomiu. Postać ks. Kotlarza przybliżył nam dr Arkadiusz Kutkowski – historyk, pracownik Delegatury IPN w Radomiu i działacz opozycji w PRL. Obejrzeliśmy także film pt. „… i cicho ciało spocznie w grobie” współautorstwa uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Następnie Sorka Wojtkiewicz wyjaśniła zasady gry i mogliśmy wreszcie wyruszyć.
Każda klasa dostała szereg zadań do wykonania, mogliśmy popisać się nie tylko swoją wiedzą, ale też umiejętnościami pracy w grupie. Musieliśmy napisać i wygłosić przykładowe przemówienie sekretarza partii, zastanowić się nad tym, jak czuł się protestujący robotnik. Zostaliśmy również nakłonieni do tego, by poruszyć naszą wyobraźnię, wymyślając hasło, które mogło znaleźć się na transparencie protestujących w 1976 roku. Nie tylko wyobraźnia i zdolności plastyczne nam się przydały – wiedza historyczna była w równym stopniu ważna. Pytania, które przed nami postawiono, były naprawdę szczegółowe – ile było kiedyś województw? Kim byli: Jan Łabęcki, Tadeusz Ząbecki i Jan Brożyna? Które zakłady brały udział w proteście? W której parafii ks. Roman Kotlarz był proboszczem? Ale były też prostsze zadania, które pozwoliły nam popisać się naszym zamiłowaniem do sportu.
W czasie tej gry miejskiej dotarliśmy do miejsca, które było centrum czerwcowych wydarzeń – znaleźliśmy się pod Gmachem Dyrekcji Lasów Państwowych – w 1976 roku KW PZPR – podziwialiśmy też Pomnik zrywu robotniczego z czerwca 1976 roku, który znajduje się na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i ul. 25 Czerwca, a nawet mogliśmy stanąć w kolejce przed
sklepem i dowiedzieć się, który produkt był “na wagę złota” w tamtych czasach.
Nasze zmagania zakończyliśmy pod Katedrą pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie, pogłębiliśmy naszą wiedzę, ale też oczywiście odpoczęliśmy od lekcji. Na koniec wspólnie odmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę słowami Piotra Skargi, następnie każdy ruszył w swoją stronę – bogatszy o kolejną porcję wiedzy i kolejne doświadczenia, które pozwoliły jeszcze bardziej zacieśnić nasze klasowe i szkolne więzi.
Anna Jóźwiak, kl. 2e