Po lekcjach
ZAJĘCIA DODATKOWE
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych uczniów, proponujemy im szereg zajęć pozalekcyjnych. Wśród nich znajdują się konsultacje z matematyki z uczniami klas pierwszych, mającymi trudności w nauce i wymagającymi dodatkowej pomocy. Dla szczególnie zainteresowanych i uzdolnionych matematycznie proponujemy udział w kole matematycznym. W trosce o dobre wyniki naszych maturzystów, organizujemy zajęcia dodatkowe, przygotowujące m. in. do matury pisemnej i ustnej z języka polskiego, matematyki, biologii, historii. Uczniowie mogą również rozwijać swoje umiejętności językowe w ramach kursu przygotowującego do międzynarodowego egzaminu DSD z języka niemieckiego oraz certyfikatu FCE języka angielskiego. Szkoła daje możliwość podjęcia dodatkowej aktywności nie tylko intelektualnej, ale i fizycznej – po lekcjach zapraszamy młodzież do udziału w sekcji pływackiej oraz zajęciach SKS. Zainteresowania uczniów zmieniają się, dlatego na bieżąco staramy się dostosowywać ofertę zajęć dodatkowych.
KLON
Praca nad gazetką szkolną KLON jest jednym ze sposobów budowania wspólnoty szkolnej. Czasopismo umożliwia realizowanie zadań wychowawczych, inspiruje młodych ludzi do podejmowania działań kulturalnych, kształtuje nawyki czytelnicze, stwarza szansę promowania młodych talentów. Każdy numer uporządkowany jest według jednego, przewodniego tematu, wokół którego zorganizowanych jest większość artykułów. Ponadto pojawiają się informacje o wydarzeniach z życia szkoły, sylwetki ciekawych i wyróżniających się uczniów, wywiady z nauczycielami. Każdy tekst uzupełniony jest ciekawostkami. Gazetka rozchodzi się w bardzo wysokim (jak na liczbę uczniów naszej szkoły) nakładzie. W przeciągu dwóch ostatnich lat zwiększyła się również liczba stron gazety. Ta tendencja świadczy o dużym zainteresowaniu redakcją pisma członków zespołu, wzrostem motywacji i pozytywnym odbiorem ze strony czytelników. Na taki stan rzeczy ma niewątpliwie wpływ fakt, że wzrosła liczba chętnych uczniów zaangażowanych w tworzenie pisma. Zadowalający efekt jest zasługą wytężonej pracy całego zespołu redakcyjnego i konsekwencją innowacji, jakie zostały wprowadzone w KLON-ie od roku szkolnego 2014/2015.
Archiwum KLON-u (wszystkie wydane numery)
Ewolucja KLON-u (1992 – dziś)
TEATR SCENE
„Najważniejszy w tragedii jest dla mnie akt szósty:
zmartwychwstanie z pobojowisk sceny,
poprawianie peruk, szatek,
wyrywanie noża z piersi,
zdejmowanie pętli z szyi,
ustawianie się w rzędzie pomiędzy żywymi
twarzą do publiczności.”
Wisława Szymborska Wrażenia z teatru
Teatr SCENE jest najstarszym, działającym nieprzerwanie szkolnym teatrem w Radomiu. Wszystko zaczęło się w 2004 roku i na pierwszy ogień poszła klasyka polskiej literatury. Powstał spektakl na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który zatytułowano „Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić Polaków portret własny”. Zagrało w nim piętnastu uczniów Liceum. Od początku istnienia Teatru SCENE do roku 2021 reżyserem był Wojciech Ługowski, aktor radomskiego Teatru Powszechnego i nauczyciel KLO. Za oprawę muzyczną (2004-2021) odpowiadała Agnieszka Kobierska, dyrygent chóru akademickiego radomskiego Uniwersytetu i nauczyciel muzyki. Za scenografię i kostiumy — Wojtek Sałek, kiedyś nauczyciel w KLO a obecnie dziennikarz Radia PLUS Radom. Rafał Celej odpowiada za scenę, technikę, zdjęcia i stronę teatru. Obecnie opiekunami Teatru są Maja Janczykowska-Kuna i Marcin Kuna — poloniści z naszego liceum. Od początku założeniem i celem teatru były: słowo, obraz i dźwięk, które tworzą nierozerwalną jedność i dopełniają się.
Od 2021 roku opiekunami teatru są Maja Janczykowska-Kuna i Marcin Kuna — poloniści z naszego liceum.
Jeśli chodzi o repertuar, często sięgano po utwory z klasyki literatury (S. Mrożek, K.I. Gałczyński, I. Iredyński, J. Brzechwa, W. Gombrowicz, Carlo Gozzi, H.C. Andersen, A. de Saint-Exupéry), ale również wystawiane były własne przedstawienia, których autorem był Sebastian Równy, kiedyś nauczyciel Liceum a obecnie Dyrektor Wydziału Kultury UM w Radomiu. W teatrze występują tylko uczniowie Katolika i każda kolejna sztuka to kolejny zespół aktorski. W ciągu 15 lat działalności szkolnego teatru, wystąpiło w 31 spektaklach ponad 120 uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu. Premierowe sztuki wystawiane są na scenie Oratorium, przy ul. Grzybowskiej 22. Jest to profesjonalnie przygotowane miejsce dla 350 widzów, gdzie odbywają się również koncerty, festiwale czy inne wydarzenia kulturalne. Co roku teatr jeździ za swoimi przedstawieniami na festiwale i przeglądy teatralne i często wraca z nich z nagrodami m.in.:
- Grand Prix „Złoty Gargulec” na Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym „Spotkania Zamkowe” w Szydłowcu 2004 r. za sztukę „Teatrzyk Zielona Gęś…”,
- I miejsce na IX Przeglądzie Teatrów Szkół Katolickich w Józefowie 2006 r. za sztukę „Męczeństwo Piotra Ohey’a”,
- I miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „SOFFT 2009” za sztukę „Burza w Teatrze Gogo”,
- III Mazowiecki Festiwal Teatrów Szkolnych im. Wojciecha Siemiona — Grand Prix w 2015 roku za sztukę „Bal jakiego by Ionesco nie wymyślił”,
- I nagroda w Zwierzyńcu na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Szkolnych „Gry teatralne 2016” i na 16. Mazowieckim Festiwalu Teatrów Amatorskich — Grand Prix w 2016 roku za sztukę „Nowe Szaty Króla”
- 19. Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich — Grand Prix w 2019 roku za sztukę „Piaskownica”
- I miejsce na V Młodzieżowym Przeglądzie Teatralnym za przedstawienie „Książę Kopciuch”.
Więcej o Teatrze SCENE
CHÓR
Jesteśmy po to, by uświetnić oprawę muzyczną podczas cotygodniowej piątkowej Eucharystii, rekolekcji szkolnych oraz wszelkich wydarzeń muzycznych z życia szkoły, takich jak Wyśpiewana Niepodległa, Diecezjalne Dni Młodych czy Panama 2019. Czasem włączamy się w wydarzenia parafialne, np. Wieczór uwielbienia ze świętymi (31.10) oraz wieczór uwielbienia przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Regularnie spotykamy się przed mszą świętą piątkową od 7.30-8.00, a dodatkowe spotkania zależą od poszczególnych uroczystości. Szkolny chór to miejsce, w którym można rozwijać swoje pasje muzyczne: wokalne i instrumentalne. W roku 2018 zdobyliśmy I miejsce w ogólnopolskim konkursie Wyśpiewaj Paradiso organizowanym przez Fundację Chrześcijańskie Granie.
WOLONTARIAT
Od samego początku działalności Koła Caritas nasi wolontariusze aktywnie biorą udział w akcjach organizowanych przez Caritas Polska oraz realizują własne działania na rzecz społeczności lokalnej. Uczestniczymy w różnego rodzaju akcjach i zbiórkach (świątecznych, artykułów szkolnych dla najmłodszych, słodyczy i artykułów opatrunkowych dla naszych rodaków z Ukrainy). Współpracujemy ze świetlicą środowiskową Radość, działającą przy ulicy Grzybowskiej 22, gdzie nasi wolontariusze pomagają siostrom franciszkankom w opiece nad najmłodszymi parafianami, odrabiają z nimi lekcje, bawią się lub po prostu rozmawiają o codziennych sprawach. Oprócz tego współpracujemy także z jadłodajnią na ulicy Siennej, dla podopiecznych której przeprowadziliśmy m.in. warsztaty ikonopisarstwa.
ŻEGLARSKA MAJÓWKA
(Relacja z Majówki 2019 – Piotr Grygiel)
Jak co roku, w celu odpoczynku od spraw życia codziennego, reprezentacja żeglarzy KLO wybrała się na mazurskie jeziora. Wyruszyliśmy z samego rana dnia szóstego maja spod szkoły, a po kilkugodzinnej trasie dotarliśmy na miejsce docelowe – Pięknej Góry, małej portowej miejscowości, skąd zazwyczaj zaczynamy żeglugę.
Zaraz po zakwaterowaniu na łódkach, wypłynęliśmy na jezioro Niegocin. Pięć jachtów z ośmioosobowymi załogami pewnie dryfowało w kierunku Giżycka, gdzie spędziliśmy noc. Następnego dnia rano byliśmy już na wodzie, kierunek – Mikołajki. Czekała nas długa podróż, obiad musieliśmy przygotować w drodze przez kanały, by do wieczora osiągnąć cel. Wstał świt, wypłynęliśmy na Śniardwy. Mimo marcowej pogody w maju, w obozie wszyscy byli podekscytowani. 8 w skali Beauforta – takie warunki panowały na największym jeziorze w Polsce. Walka z wiatrem była tego dnia fascynująca, srogie przechyły wymagały zachowania szczególnej ostrożności, ale również przynosiły wiele radości. Tego dnia zacumowaliśmy w porcie w Kamieniu, gdzie obecność boisk do piłki siatkowej, nożnej oraz wiele innych atrakcji pozwoliły nam aktywnie spędzić wieczór.
Kolejnego dnia wróciliśmy na Śniardwy, ponieważ dla tej ekipy wrażeń nigdy było za wiele. Kierowaliśmy się już na Niegocin, skąd przybyliśmy, jednak po drodze nie brakło czasu na „dzikie” postoje i ognisko. Odwiedziliśmy tez Wilkasy, miejsce zlotów tenisistów, w którym znajduje się też szkoła żeglugi. Nadszedł ostatni dzień, który pragnęliśmy wykorzystać w stu procentach – do późnego popołudnia żagle pełne były wiatru. Niestety wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, i przyszła pora powrotu.
Majówka żeglarska to sposób, by wyrwać chwilę dla siebie z potoku pędzącego czasu, metoda na integrację z innymi uczestnikami obozu na łonie natury. Organizatorem opisywanego przedsięwzięcia był niezastąpiony prof. Bartosz Mazurkiewicz, który skutecznie przekazuje swoją miłość do mazurskich jezior kolejnym pokoleniom uczniów. Dla mnie jest to kolejny udany wyjazd i na pewno nie ostatni – w wakacje spotkamy się w tym samym miejscu i podobnym towarzystwie.